+420 608 75 10 11
Digitální výsek papíru

Laserový výsek – gravírování a řezání papíru laserem

 

Všechny tvary, které si jen dokážete představit ve své fantazii, vyřezané do nejmenšího detailu z papíru bez nutnosti zhotovovat výsekovou formu. Křehce působící a neuvěřitelně spletité ornamenty, připomínající krajku, vykreslené do papíru s pomocí laseru jemnou technikou gravírování. Tyto představy dnes dokážeme převést do reality zásluhou technologie digitálního laserového výseku papíru.

Laserový výsek papíru všechny operace provádí pomocí laserového paprsku. Laserovým paprskem je řez veden podle přesně definované stopy. Připravený tvar pro vedení laserového paprsku je převáděn z počítače, což je důvodem, proč není nutné použít výsekovou formu. Podklady pro ořezové stopy lze vytvořit v klasických grafických programech, případně v programech projekčních jako je př. Corel, Adobe Illustrator, Injscape, AutoCAD. Běžně podporované grafické formáty jsou CDR, AI, PDF, DWG a další.

Oproti tomu klasická výseková technologie vyžaduje pro každou zakázku zvlášť vyrobit (obvykle ručně) speciální formu, jejíž kvalita závisí na zručnosti výrobce. Výroba podobné formy se zejména u zakázek v počtu několika málo desítek kusů výrazně projeví v ceně. Od této technologie současně nelze očekávat ani přílišnou detailnost vysekávaných tvarů, což je dáno náročností zpracování výsekové formy i principem, při němž se zvolený tvar vysekává tlakem a může dojít i k mírnému zvlnění řezu. Při použití laseru vám nic podobného nehrozí.

K digitálnímu výseku papíru se dnes nejčastěji používá speciální plynový CO2 laser. V naší firmě využíváme CO2 laser, řízený počítačem a s vlnovou délkou 10,6 μm. Tento laser si snadno poradí s vysoce náročnými tvary, ostrými úhly i velmi malými objekty. Odpadové přebytky zásluhou oddělení i v rohových částech není nutné z výsledných výrobků vylupovat, protože většinou vypadávají samy.

Kromě možnosti vyříznout z papíru libovolný tvar, umožňuje tato technologie tvary i jen vykreslit do svrchní vrstvy papíru, gravírovat. Gravírování se používá například pro vložení čárových kódů, datumu výroby, expirace a jiných údajů. Gravírovat lze i velmi tenké materiály, protože hloubku reliéfu je možné nastavit po velmi malých krocích.

Velice výhodné je, že oba postupy lze kombinovat v rámci jednoho naložení do stroje. Principiálně se jedná o velmi rychlou technologii, rychlost se samozřejmě odvíjí od složitosti vyřezávaného tvaru a od požadované výsledné kvality výřezu. Pro motivy zhotovené ve vysoké kvalitě je typický dokonale rovný řez bez zjevných nerovností.

V případě využití technologie digitálního výseku papíru máte jako zákazník možnost nechat si zhotovit nejprve jednotlivé vzorky a až na jejich základě se rozhodnout pro výběr konečné podoby celé zakázky.

Potřebujete-li originální vizitku, luxusně působící blahopřání, novoroční přání či pozvánky, vizuálně atraktivní a nevšední etikety či obaly výrobku (včetně možnosti mikroperforace obalů k prodloužení trvanlivosti potravin nebo náseku samolepicích etiket), reklamní materiály, makety, předprodukční vzorky, anebo jakýkoli přesně vyříznutý i do papíru vykreslený tvar, laserový výsek papíru je pro Vás správnou volbou.

Share This